چه موقع باید خوابیدن را به کودک یاد داد؟

بعضی از کودکان به‌راحتی و به آرامی به تختخواب خود می‌روند و با شادی می‌خوابند و گویا زمان خواب آنها بسیار خوب و لذت‌بخش است، اما برای بعضی دیگر، خوابیدن مشکل است. این کودکان نیاز به‌آموزش خوابیدن دارند تا بتوانند بخوابند. بعضی از والدین، کودک خود را از محیطی که خود هستند و با یکدیگر گفتگو می‌کنند یا تلویزیون تماشا می‌کنند، ناگهان به اتاق تاریک می‌فرستند و می‌گویند روی تختخواب خود بخواب که این کار باعث گریۀ کودک می‌شود و ممکن است گریۀ او مدتی طول بکشد. آنها معتقدند چنین حالتی چند شب بیشتر طول نخواهد کشید و کودک یاد می‌گیرد و می‌خوابد، ولی این رفتار و تحکم، اثر سوء خواهد داشت. اگر شما قصد دارید که خوابیدن را به‌کودک خود یاد دهید، نباید کاری کنید که منجر به‌گریۀ طولانی او حتی برای چند شب گردد. کودک از دور شدن شما رنج می‌برد، اجازه دهید تا به‌تدریج مغز فوقانی او مغز تحتانی را کنترل کند تا به‌آرامی بخوابد.

عادت های ناسالم تغذیه‌ای کودکان

از آن جایی که (( غذا خوردن )) رفتاری اکتسابی و آموختنی است ، اگر کودکان شاهد رفتارهای صحیح تغذیه‌ای اعضای خانواده ی خود باشند ، به طور حتم ، آنها را الگو و سرمشق خود قرار خواهند داد ، و برعکس. پدر و مادر ، حتی اگر خودشان هم کلم ، کدو یا اسفناج را دوست ندارند لازم است احساس خود را نسبت به خوردن آنها ، مخفی نگه دارند. در غیر این صورت ، ممکن است موجب تنفر فرزندانشان از این گونه مواد غذایی شوند. پدر و مادر ضروری است بکوشند نه تنها برنامه ای سالم و متنوع برای تغذیه ی اعضای خانواده شان تنظیم کنند ، بلکه نسبت به اجرای آن مصمم و ثابت قدم نیز باشند. افزون بر این ، از آن جایی که کودکان تقلید کنندگان باهوشی هستند ، میتوانند رفتارهای ناسالم تغذیه‌ای را نیز خیلی زود یاد بگیرند . بنابراین ، لازم است ، پدر و مادر قبل از اینکه فرزندانشان به این گونه رفتارها عادت کنند ، درباره ی علت نادرست بودنشان با آنها صحبت نمایند و یادآور شوند که چرا نمی خواهند آنها این گونه رفتارها را به صورت عادتی پایدار انجام دهند. در غیر این صورت ، مجبور به تغییر رفتار فرزندانشان ، که کاری به مراتب پیچیده تر و مشکل تر از آموزش صحیح اولیه است ، میشوند. برای مثال ، اگر ترجیح می دهید که فرزندتان همراه با غذای روزانه اش ، به جای هر گونه نوشیدنی گازداری ، شیر بنوشد ، بهتر است درباره ی فواید شیر با او صحبت کنید و او را تشویق نمایید تا هنگام انتخاب نوشیدنی ، شیر را انتخاب کند.

رفتار مادر با کودک 18 ماهه چگونه باید باشد؟

کودک هیجده ماهه در حالی‌که ظاهرا بزرگ شده است و کاملا جست و خیز دارد ولی از نظر روابطش با مادر خیلی شبیه بچه‌ شیر خوار است. او دوست دارد بیشتر بگیرد تا بدهد. او از چیزهایی که می‌داند و می‌تواند، استفاده کافی می‌کند و نیازها و احتیاج‌های خود را به سایرین می‌فهماند. او بوسیله اشاره و تلفظ کلماتی مانند «آه ـ آه» به سرعت منظور خود را می‌فهماند. جواب «نه» را از دیگران به راحتی قبول نمی‌کند. می‌داند که کلمه «نه» راحتترین و متداول‌ترین کلمه‌ای است که بکار می‌رود. کودک هیجده ماهه وقتی راه می‌رود، با حرکت پاها فکر می‌کند و دوست دارد هر چه به دستش می‌رسد، بگیرد. احساس او نسبت به زمان بسیار کم است. او هر چه را که می‌خواهد، همین الان می‌خواهد. مدتی نخواهد گذشت که کودک هیجده ماهه بر اثر رشد، این مراحل را پشت سر می‌گذارد و در سن دو سالگی مادر می‌بیند که او اخلاق خوشی دارد و آدم مطیعی است.

اگر زوجی مبتلا به تالاسمی ماژور باشند می توانند فرزندی سالم داشته باشند؟

نه تنها تالاسمی ماژور حتی مینور هم اگر در هر دو نفر( زن و شوهر) وجود داشته باشد 50%مطابق قوانین ژنتیک جنین نیز به ماژور تبدیل می شود و 25% مینور و 25% سالم خواهد بود که این ها قابل پیش بینی هستند فقط با برداشتن پرزهای جفتی تا ده هفته و یا آمنیوسنتز بعد از 18 هفته معلوم خواهد شد ضمنا جنین های مبتلا به تالاسمی ماژور عمر زیادی نخواهند داشت و اکثرا می میرند.

خود آزاری کودک طبیعی است؟

رفتارهای مضر در نتیجه آزاد شدن ماده شیمیایی اندورفین در مغز، عدم تعادل عصبی و سرخوشی بروز می کنند. کودکی که از بیان احساس اش با توجه به دایره واژگان محدودی که در اختیار دارد نا امید شده، خود آزاری می کند. گر چه خود آزاری با ابتلاء به اوتیسم ارتباط دارد اما از جمله نشانه های تشنج نیز است. بهترین راه برای تشخیص علت بروز چنین رفتارهایی در فرزندان، ارزیابی علایم و نشانه های نارسایی های مختلف با کمک گرفتن از پزشک است. به هر حال، خود آزاری، رفتاری طبیعی نیست. از پزشک متخصص اطفال بخواهید شنوایی فرزندتان را بسنجد تا علت حرف نزدن فرزندتان مشخص شود.

آیا امواج مبایل برای خانم باردار مضر است؟

یکی ازخطرناکترین مشکلات امواج موبایل برای خانم باردار است بدن جنین هنوز بافت خوب و کاملی را به خود نگرفته وبسیار حساس است امواج موبایل منجربه کاهش عکس العمل مولکولی در بدن جنین میشود

دلیل لرزیدن نوزاد چیست؟

نوزادان معمولا به علت سرما نمیلرزند ! اگر متوجه لرزیدن نوزادتان شدید بهتر است سریعا به او شیر بدهید چون به احتمال قوی قند خون او پایین آمده است!

علت دندان قروچه بچه ها چیست؟

در این سن معمولا به دلیل اینکه دندان ها شروع به رویش می کند، کودکان با دندان قروچه یا ساییدن لثه ها به هم سعی می کنند هم خارش لثه برطرف شود و هم اینکه دندان نهفته بیرون بیاید.

سیگار کشیدن در بارداری به سلامت جنین آسیب می زند؟

- بله - دود سیگار در خانمهای باردار باعث به هم خوردن مکانیسم اکسیژن رسانی به جنین می شود. این امر نیز باعث مسمومیت شدید و آسیبهای مغزی میشود. - سیگار کشیدن در بارداری و قرار گرفتن در معرض دود آن باعث بروز مشکلاتی از قبیل سقط جنین، زایمان پیش از موعد و اختلال در رشد جنین میشود.

آیا طناب زدن عامل افتادگی رحم است؟

-در حالت کلی خیر. - اما زنانی که مبتلا به شل شدن و ناپایداری رحم و ضمائم آن هستند بهتر است انجام ندهند مشکلاتشان تشدید می شود.

پوست صورت از چه سنی شروع به از بین رفتن می کند؟

اواخر دهه سوم زندگی، زمانی است که پوست شروع به تحلیل می کند و چروک هایی روی آن ظاهر می شود. در این میان عواملی می توانند روند پیری را در آن تسریع کنند و بر زیبایی و تازگی آن اثر بگذارند. علاوه بر عوامل ارثی و محیطی، تابش اشعه آفتاب، باد، تنش های عصبی و استرس، سیگار، آلودگی های محیطی و حتی حرکات عضلانی بیش از حد مانند اخم کردن زیاد بر شروع زودرس پیری پوست تاثیرگذار است.

پوست خانم ها زودتر شروع به پیرشدن می کند یا پوست آقایان؟

پوست خانم ها چون یائسگی از جمله عواملی است که باعث افزایش چین و چروک در پوست می شود. استروژن، هورمونی است که در سنین باروری از تخمدان ها ترشح می شود و وظیفه جوانسازی پوست را برعهده دارد. پس از یائسگی فعالیت تخمدان ها و به دنبال آن میزان ترشح هورمون استروژن در خون کاهش پیدا می کند، در نتیجه پوست شادابی و قوام خود را از دست می دهد و خشک و پوسته پوسته می شود. در این زمان به دلیل خشکی مفرط پوست، استفاده از مرطوب کننده های قوی برای حفظ رطوبت پوست رواج پیدا می کند.

خشکی باعث پیری پوست می شود؟

بله، فقدان رطوبت خیلی مهم است. پوست خشک نه تنها ایجاد ناراحتی می کند، بلکه به دلیل نبودن آب کافی در سطح پوست، آنزیم های پوست عملکرد درستی نخواهند داشت. در نتیجه پوست نمی تواند به طور خودکار التهابات ناشی از آلودگی، مصرف قند زیاد و نور خورشید را التیام بخشد. بنابراین استفاده از مواد مرطوب کننده بسیار مهم است. بعد از خشکی، باید به آلودگی های موجود در محیط اطراف که ارمغان دنیای مدرن و البته موثرترین دشمن برای سلامت و شادابی پوست است، اشاره کنم. بعد هم ژنتیک که سهم عمده ای از خاصیت و کیفیت پوست مربوط به ژنی است که شما از والدین خود کسب کرده اید و باید گفت در این مورد نمی توان کاری انجام داد.

نشانه های پیرشدن پوست چیست؟

روند پیرشدن پوست براساس پیدایش علائمی مانند چروک های عمقی و سطحی، تغییرات رنگدانه ای پوست به صورت لکه های قهوه ای و خشونت سطحی پوست و پیدایش عروق سطح قرمز رنگ است و در این مواقع از بین رفتن قوام و سختی پوست تشدید می شود.

یک کرم روز خوب چه خصوصیاتی دارد؟

یک کرم روز خوب کرمی است که مرطوب کننده داشته باشد و با خشکی پوست مقابله کند. حاوی فیلترهای ضدآفتاب باشد و با اشعه فرابنفش نور خورشید به جنگ بپردازد و بالاخره این که سبک باشد و اجازه تنفس پوست را بدهد. گاهی وجود ویتامین C در کرم های روز می تواند هم نقش جوان کننده داشته باشد و هم از آثار مضر آفتاب تا حدودی بکاهد. یادتان باشد کرم های روز اگرچه اغلب حاوی فیلترهای ضداشعه فرابنفش هستند، اما هرگز نمی توانند جایگزین ضدآفتاب شوند بنابراین اگر خارج از منزل کار می کنید یا به دستور پزشک نیازمند محافظت از نور خورشید هستید باید از کرم های ضدآفتاب مناسب استفاده کنید.

چه کار کنیم صورتی بدون جوش داشته باشیم؟

■ مصرف غذاهای پرچرب مثل چیپس و لبنیات پرچرب و شکلات ممنوع ■ مواد غذایی حاوی قند و شکر ممنوع ■ کمبود ویتامین A و روی در کنترل آکنه مؤثر است و از کمبود آنها می توان با دریافت رژیم متعادل پیشگیری کرد ■ در کنار رژیم غذایی متعادل از استرس بکاهید و آرامش بیشتری در زندگی برای خودتان فراهم کنید ■ تا دو ساعت بعد از استفاده از داروی تتراسایکلین لبنیات مصرف نکنید ■ در طول روز آب زیاد بخورید ■ سبزی و میوه های تازه بخورید ■ غلات سبوس دار ،حبوبات و ماهی ها و غذاهای دریایی برای جلوگیری از جوش زدن بسیار مفیدند

برای ترک دست و پا از چه چیز های طبیعی می تونیم استفاده کنیم؟

موارد مفید برای ترک خوردگی دست و پا عبارت است از: موم - روغن زیتون - روغن بادام - روغن کنجد - پيه مرغ و مرغابى

دیابت چیست؟

دیابت یك اختلال در سوخت و ساز (متابولیسم) بدن است كه در آن یا انسولین به میزان كافی در بدن وجود ندارد و یا انسولین موجود قادر نیست تا وظیفه خود را به درستی انجام دهد و در نتیجه به علت وجود مقاومت در برابر آن، قند خون بالا می‌رود. انسولین هورمونی است كه توسط سلولهای "بتا"واقع در پانكراس ترشح می‌شود و وظیفه اصلی آن كاهش قند خون است. پانكراس نیز یكی از غدد دستگاه گوارش است كه در پشت معده قرار دارد بالا بودن قند خون در دراز مدت باعث بروز عوارض در سیستم قلب و عروق، كلیه‌ها، چشم و سلسله اعصاب می‌گردد.

فرق دیابت نوع 1 و 2 در چیست؟

به طور كلی دیابت به چهار گروه تقسیم‌بندی می‌شود: دیابت نوع 1: در دیابت نوع1 كه % 15- 10 كل موارد دیابت را تشكیل می‌دهد تولید انسولین از پانكراس (لوزاالمعده) به علت از بین رفتن سلول‌های سازنده انسولین، متوقف می‌شود به همین خاطر افراد مبتلا به این نوع دیابت باید از بدو تشخیص، انسولین مورد نیاز بدن را به صورت تزریقات روزانه تأمین كنند. دیابت نوع1 اغلب در سنین زیر 30 سال به وجود میا‌ید. دیابت نوع 2: در دیابت نوع2 كه بیشتر در بالغین بالای 30 سال و چاق دیده می‌شود و % 90- 85 كل موارد دیابت را شامل می‌شود انسولین تولید شده از پانكراس به خوبی عمل نمی‌كند. در واقع یا پانكراس به اندازه كافی انسولین ترشح نمی‌كند و یااینكه انسولین ترشح شده، به علت وجود مقاومت به انسولین مخصوصاً در افراد چاق، فاقد كارایی لازم است. دیابت حاملگی: دیابت حاملگی به دیابتی گفته می‌شود كه برای اولین بار در طول حاملگی تشخیص داده شود. این نوع دیابت معمولاً گذرا است و بعد از اتمام حاملگی بهبود می‌یابد خانم‌های مبتلا به دیابت حاملگی بعداً در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع2 هستند. دیابت به علل متفرقه: از علل متفرقه دیابت می‌توان به جراحی، داروها (مثل كورتیكواستروئیدها)، سوء تغذیه و عفونت اشاره كرد.

چه كسانی در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند؟

تمامی افراد بالای 40 سال در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع2 هستند و باید هر 3 سال یك‌بار تحت آزمایش قند خون قرار بگیرند. افراد دچار اضافه وزنی كه حداقل یكی از شرایط زیر را داشته باشند نیز در معرض ابتلا به دیابت نوع2 هستند و انجام آزمایشات مكرر قند خون در آ‌ن‌ها باید در سنین زیر 40 سال یا با فواصل كوتاهتر (هر 2- 1 سال) انجام شود. این شرایط عبارتند از: 1- وجود سابقه ابتلا به دیابت در بستگان درجه اول، 2- سابقه ابتلای فرد به دیابت پنهان (مرحله پیش از دیابت)، 3- سابقه ابتلا به دیابت حاملگی، سابقه تولد نوزاد با وزن بیشتر از 4 كیلوگرم یا تولد نوزاد با ناهنجاری‌های مادرزادی، 4- بالا بودن فشارخون (فشارخون ماكزیمم بیشتر از 140 و یا مینیمم بیشتر از 90 میلی‌متر جیوه)، 5- وجود اختلالات چربی خون یعنی تری‌گلیسرید بالاتر از 250 و یا كلسترول با دانسیته كم (کلسترول مفید یا HDL) كمتر از 35 میلی‌گرم در دسی‌لیتر 6- سابقه ابتلا به كیست‌های متعدد تخمدان و یا بیماری‌های قلبی- عروقی (تنگی رگ‌های قلب، انفاركتوس قلبی یا سكته مغزی)

دیابت پنهان چیست و چه اهمیتی دارد؟

دیابت پنهان به حالتی گفته می‌شود كه در آن قند خون بین حد طبیعی و دیابتی قرار دارد. در مورد قند ناشتا مقادیر بین 125- 100 و در مورد قندخون 2 ساعته در آزمون خوراكی تحمل گلوكز، مقادیر بین 199- 140 به عنوان دیابت پنهان در نظر گرفته می‌شوند. دیابت پنهان یكی از مهم‌ترین عوامل خطرساز ابتلای به دیابت می‌باشد و اهمیت آن در این است كه با تشخیص به موقع و انجام اقدامات لازم به صورت تغییر در روش زندگی می‌توان به نحو مؤثری از پیشرفت دیابت پنهان به سمت دیابت آشكار جلوگیری كرد. *شاید قند ناشتای شما طبیعی باشد ولی قند غیر ناشتای شما غیر طبیعی باشد(140-199) پس همیشه به خاطر داشته باشید که هم قند ناشتا وهم قند غیر ناشتا را اندازه گیری نمائید.*

آیا دیابت قابل پیشگیری است؟

در مورد دیابت نوع1 با وجودی كه تحقیقات زیادی در مورد روش‌های مختلف پیشگیری از آن در حال انجام است، ولی هنوز راه حل قطعی برای پیشگیری از آن به دست نیامده است. ولی در مورد دیابت نوع2 تحقیقات به روشنی نشان داده‌اند كه رعایت تغذیه صحیح و كاهش وزن به میزان % 7- 5 وزن فعلی و نیز انجام مرتب فعالیت ورزشی (150 دقیقه در طول هفته) در پیشگیری از ابتلای به دیابت در افراد در معرض خطر بسیار مؤثر است.

علائم اولیه دیابت چیست؟

دیابت نوع یك: معمولاً شروع پر سر و صدایی دارد و با علائمی چون تشنگی، پرادراری، پرنوشی، كاهش وزن، گرسنگی و خستگی شدید ظاهر می‌شود. دیابت نوع2 : شروع خیلی آهسته‌تری دارد و شایع‌ترین علامت اولیه آن در واقع "بی علامتی" است. درصد قابل توجهی از مبتلایان به دیابت نوع2 (تقریباً 50%) از بیماری خود اطلاعی ندارند و تنها با انجام آزمایش قند خون می‌توان آن‌ها را شناسایی كرد با این وجود در صورت عدم كنترل مطلوب ممكن است علائمی مشابه با دیابت نوع1 نیز بروز كند. از دیگر علائم دیابت نوع2 می‌توان به عفونتهای مكرر مخصوصاً در دستگاه ادراری و پوست، تاری دید، بهبودی دیررس زخم‌ها و احساس سوزش و بی‌حسی در انگشتان پاها اشاره كرد.

آیا دیابت درمان دارد؟

هنوز درمان قطعی برای دیابت پیدا نشده است، حتی روش‌های جدیدی مثل پیوند سلول‌های بتا به افراد مبتلا به دیابت نوع1 نیز به علت ضرورت مصرف داروی ضد درد پیوند به صورت مادام‌العمر و عوارض احتمالی ناشی از آن‌ها برای اكثریت افراد مناسب نمی‌باشد. با این وجود رعایت 5 اصل كنترل دیابت كه در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد باعث می‌شوند تا افراد دیابتی بتوانند یك زندگی سالم با افراد غیر دیابتی داشته باشند و از پیدایش عوارض دیابت جلوگیری كنند. این 5 اصل عبارتند از: آموزش كنترل روزانه تغذیه صحیح فعالیت جسمانی مصرف منظم داروها (قرص یا انسولین) در صورتی كه هر یك از این پایه‌ها سست باشد تعادل و در واقع كنترل دیابت بر هم خواهد خورد.

اهمیت اندازه‌گیری مرتب قند خون در منزل چیست؟

همان طور كه قبلاً گفته شد تغذیه صحیح، ورزش ، كنترل روزانه قندخون و مصرف داروها از اجزای اصلی درمان دیابت هستند دستگاه‌های اندازه‌گیری قندخون یا گلوكومترها به دیابتی و پزشكان آن‌ها این امكان را می‌دهند تا بتوانند به تنظیم این اجزا بپردازند شاید بتوان درمان دیابت بدون اندازه‌گیری مرتب قند خون را به رانندگی در جاده با چشمان بسته تشبیه كرد. اهمیت استفاده از گلوكومتر در پیشگیری از عوارض دیابت مخصوصاً در دیابت نوع1 در تحقیقات متعددی به اثبات رسیده است. این تحقیقات نشان داده‌اند كه در افراد دیابتی كه قند خونشان را به طور مرتب اندازه می‌گیرند و از نتیجه این آزمایشات برای تنظیم روش درمانی خود استفاده می‌كنند. عوارض دیابت به نحو قابل ملاحظه‌ی كمتر دیده می‌شود.

آزمایش هموگلوبین A1C چیست و چه اهمیتی دارد؟

آزمایش هموگلوبین A1C كه به صورت درصد بیان می‌شود نشان می‌دهد كه در طول 3- 2 ماه گذشته چند درصد از هموگلوبین خون كه یكی از پروتئین‌های موجود در گلبول‌های قرمز است، با قند تركیب شده است هر چه این درصد بالاتر باشد بیانگر این است كه معدل قند خون طی 3-2 ماه پیش بالاتر از حد طبیعی بوده است این آزمایش وسیله‌ بسیار خوبی برای تصمیم‌گیری در مورد موفقیت روش درمانی فعلی می‌باشد. در واقع وقتی می‌توان درمان یك دیابتی را موفق دانست كه درصد هموگلوبین A1C او در حد قابل قبول ‌باشد این حد قابل قبول مقدار هموگلوبینA1C زیر 8 و ترجیحاً زیر 7 درصد است. مطالعات متعددی نشان داده‌اند كه نگه داشتن هموگلوبین A1Cزیر 7 درصد نه تنها از پیدایش عوارض دیابت در چشم‌ها، كلیه‌ها و اعصاب جلوگیری می‌كنند بلكه حتی در صورت وجود این عوارض باعث برگشت آن‌ها شده و از پیشرفتشان جلوگیری به عمل می‌آورد. آزمایش هموگلوبین A1Cرا باید ترجیحاً هر 3 ماه یا حداكثر هر 6 ماه یكبار انجام داد.

اهمیت كنترل فشار خون در افراد دیابتی چیست؟

تحقیقات جدید نشان داده‌اند كه اهمیت كنترل فشار خون بالا در افراد دیابتی به منظور پیشگیری از عوارض دیابت به اندازه اهمیت كنترل قند خون است. به همین خاطر دیابتی‌ها باید فشار خون خود را به دقت كنترل كنند (فشار خون ایده‌آل برای این افراد فشار ماكزیمم كمتر از 13 و مینیمم كمتر از 18 میلی‌متر جیوه است). عوامل دیگری که به كنترل بهتر فشار خون كمك می‌كنند عبارتند از: * كاهش وزن (در صورت وجود چاقی) * كاهش مصرف نمك * ورزش مرتب * ترك سیگار * مصرف نكردن الكل

مصرف خرمالو و هویج در دیابت مناسب است؟

در دیابت آنچه در انتخاب غذاها اهمیت دارد این است که چه ایندکس گلیسمیکی دارند، به عبارتی چقدر می توانند در صورت مصرف، قند خون فرد را بالا ببرند، خرمالو میوه ای است که شیرینی زیادی دارد و برای افراد دیابتی چندان مناسب نیست، در مورد هویج مقدار قند کمتر است و مناسبتر می باشد، در کل در افراد دیابتی اگر رژیم غذایی به درستی رعایت شود و برنامه خاصی وجود داشته باشد، نیازی به پرهیز از بسیاری مواد وجود ندارد و نباید رژیم غذایی به برخی مواد خاص محدود شود بلکه باید مقدار کالری و قند دریافتی برحسب آن غذا تنظیم شود.

راه های پیش گیری از دیابت چیست؟

دیابت در دو نوع تیپ 1 و تیپ 2 است که در تیپ 1 به صورت ژنتیکی این بیماری به ارث می رسد و معمولا در سنین جوانی ایجاد می شود ولی در تیپ 2 دیابت در سنین میانسالی ایجاد می شود که ارتباط قوی با تغذیه فرد و میزان تحرک وی دارد. در ادامه به راه های پیشگیری از این نوع دیابت می پردازیم: 1) ورزش کردن: ورزش بخصوص انجام پیاده روی در روز باعث می شود بدن شما از انسولین موجود در بدن به طور مناسب و کارآمدی استفاده کند و در نتیجه آن میزان قند خون شما متعادل باقی بماند و از طرفی گیرنده های مربوط به انسولین نیز فعال باقی بمانند. 2) عدم استفاده مداوم از فست فود ها: به دلیل این که بیشتر غذاهای آماده و فست فودها از نوعی کربوهیدرات و چربی های مضر و مصنوعی اشباع شده اند، مصرف مداوم آنها خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهند. 3) مصرف سالاد قبل از غذا: مصرف پیش غذای مناسب مانند سالاد ها می تواند به کنترل قند خون شما کمک کند.سعی کنید در این وعده ی غذایی خود از سرکه، آب لیمو و .... استفاده کنید. 4) مصرف مواد غذایی حاوی کافئین مانند قهوه، چای ، شکلات ها 5) مصرف سبزی ها و میوه ها به طور مداوم

آیا بدنسازی در سنین پائین موجب کوتاهی قد می شود ؟

خیر – این تصوری است که از سالهای گذشته در اذهان مردم به جا مانده در صورتیکه کار با وزنه موجب تحریک بدن به ترشح هورمون رشد و تراکم استخوانها میشود حتی به اثبات رسیده که در سنین نزدیک به بلوغ کار با وزنه برای پسران موجب ضخامت استخوانها می شود .

آیا برای وزن کم کردن هنگام ورزش باید زیاد عرق کنیم ؟

خیر – عرق کردن زیاد هیچ تاثیری روی کاهش وزن ندارد و باید هنگام ورزش از لباس نخی گشاد استفاده کنید تا دمای بدنتان به سهولت تبادل شود شاید این تصور از وزن کم کردن ورزشکاران قبل از وزن کشی با پوشیدن لباسهای نایلونی و تعرق زیاد ناشی شده اما باید توجه کنید که این روش یک روش موقت برای کم کردن وزن آنهم به میزان کم ( حداکثر یک تا دو کیلو ) می باشد .

آیا سونا لاغر می کند ؟

خیر – سونا فقط موجب دفع آب از بدن می شود و چنانچه به دلیل ورزش شدید و تجمع اسید لاکتیک دارای درد عضلانی هستید سونا انتخاب مناسبی است وگرنه عرق کردن و افزایش دمای بدن توسط عوامل خارجی هیچ تاثیری در چربی سوزی ندارد .

آیا یاید کربو هیدراتها را هنگام عصر نزدیک به وقت خواب مصرف کنیم ؟

بر اساس اینکه شما چه هدفی دارید می تواند یک باور درست یا غلط باشد چنانچه در دوران حجم به سر می برید توجه داشته باشید که کالری اضافه به معنی محیط آنابولیک بدن وعضله سازی است و اگر عصر به باشگاه رفته اید و شدید تمرین کرده اید برای فرآیند ریکاوری باید حتما بعد از تمرین و قبل از خواب به میزان کافی کربوهیدرا ت مصرف کنید .

آیا زرده تخم مرغ به دلیل داشتن کلسترول بالا نباید مصرف شود ؟

خیر – اگر قرار به جداسازی همیشگی زرده و سفیده بود مسلما خدا هم آنها را جداگانه در طبیعت می آفرید اکثر بدنسازان امروز از دو تخم مرغ کامل به همراه تعداد کافی سفیده تخم مرغ در رژیم روزانه شان استفاده می کنند و از منابع ویتامینی غنی زرده تخم مرغ هم استفاده می کنند .

آیا آب خوردن زیاد موجب احتباس آن و افزایش وزن می شود ؟

خیر – بدن در صورت کمبود هر ماده حیاتی آنرا در خود نگه می دارد که آب هم از این قاعده مستثنی نیست پس خوردن آب موجب دفع بهتر آن و البته به همراه بسیاری از سموم بدن می شود خصوصا بدنسازان که به دلیل مصرف بیشتر پروتئین و افزایش اوره خون به مقادیر بیشتری از آب نیاز دارند .

آیا نوشابه های انرژی زا برای قبل از تمرین گزینه مناسبی هستند ؟

خیر – بر خلاف تبلیغات آن این نوشابه ها به شما بال نمی دهند و از درصد بالائی شکر و طعم دهنده ها و اسید کربنیک تشکیل شده اند برای کسب انرژی قبل از تمرین از کربو هیدراتهای مرکب با شاخص گلیسمیک پائین استفاده کنید تا یک انرژی پایدار و مناسبی در طول تمرین داشته باشید

آیا سبزیجاتی وجود دارند که برایمان مضر باشند؟

در واقع خیر. اما سبزیجات رنگی بهتر از انواع سفید یا نشاسته‌ای هستند

آیا رژیم‌های جدید خام‌خواری مشکلی ایجاد نمی‌کنند؟

به طور قطع تنها با خوردن غذاهای خام وزنتان پایین خواهد آمد و میزان کلسترول شما نیز بهبود خواهد یافت. اما ممکن است پروتئین و چربی‌های سالم کافی به شما نرسد. سعی کنید مقداری ماهی پخته نیز به رژیم خود بیفزایید.

آیا میوه‌های خانواده توت از نوع تازه سالم‌تر از فریز شده آن است؟

تفاوت فاحشی بین آنها وجود ندارد. شاید فقط 20درصد در میزان مواد مغذی تفاوت داشته باشند. اما نکته خوب در مورد توت یخ زده این است که آنها مواد مغذی خود را در طول مدت زمان طولانی از دست نمی‌دهند. توت خالص یخ‌زده ارزش غذایی زیادی دارد.

مضرات خوردن آب سرد بعد از غذا چیست؟

آب سرد مواد روغنی که در آن لحظه مصرف کرده اید را سفت و روند هضم غذا را کند میکند آب سرد مسبب گرفتگی رگهای قلب و بالا رفتن خطر سکته است!

آیا خوردن شیر، بدن را میتواند سم زدایی کند؟

بله - پروتئینهای شیر، خاصیت دفع برخی از انواع آلودگی‌ها مانند آلودگی‌های با فلزات سنگینی مثل سرب، کادمیوم و جیوه موجود در محیط کار، محیط زیست یاحتی خوراکی‌ها را دارند.

عوارض کاهش وزن سریع چیست؟

■ ریزش موها ■ چین وچروک وشلی پوست صورت وبدن ■ ضعف اعصاب ■ افت فشار خون ■ ضعف و بی‌حالی ■ پوسیدگی دندان‌ها ■ بروز سنگ کیسه صفرا ■ ورم و زخم معده ■ یبوست ■ افسردگی وحتی مقاومت بدن دربرابر لاغری از عوارض کاهش وزن سریع است. ● علت مقاوت بدن هم این است که بدن به ذخیره چربی برای مواقع گرسنگی نیاز دارد و سعی میکند به هر طریقی شده با این کاهش وزن سریع مقابله کند.

آیا مصرف هم‌زمان ماست و گوشت در کنار هم مشکلی دارد؟

مصرف هم‌زمان ماست و گوشت در کنار هم توصیه نمی شود زیرا منجر به تولید مواد هضم‌نشده می‌شود که بیشترین ضرر را به مفاصل وارد می‌کند

چرا وعده ناهار زائد و غلط است؟

تا وقتی که غذا از معده گذر نکرده و هضم نشده نباید غذای جدید خورد. به طور متعارف غذا در سر معده 3.5 ساعت و در قعر معده 3 ساعت میماند، وقتی صبحانه خوردیم تا وقت ناهار هنوز غذا از معده عبور نکرده ، بنابراین وقتی ناهار می خوریم غذا روی غذا می آید. پس باید معده خالی شده و وارد کبد شود تا بتوانیم غذای بعدی را میل کنیم. اصولاً وعده های غذایی صحیح در شبانه روز فقط صبحانه و شام است. کسانی که می خواهند هم رژیم لاغری صحیح بگیرند و هم سطح سلامتی خود را افزایش دهند رژیم ترک ناهار بگیرند.

علت ابتلا به بیماری فشارخون چیست؟

قلب عضوی است که خون را در اطراف بدن پمپاژ می کند ، خونی که دارای سطح پایینی از اکسیژن می باشد به سمت ریه ها جابجا و پمپاژ می کنند و اکسیژن آن را تأمین می کند سپس خون غنی از اکسیژن به وسیله قلب در اطراف بدن به منظور تأمین عضلات و سلولهای ما تزریق می شود و پمپاژ خون فشار را ایجاد میکند ، اگر یک فرد فشار خون بالا داشته باشد به این معنی است که دیواره های شریانی به طور ثابت تحت فشار زیادی هستند.

چه عواملی موثر در بیماری فشار خون هستند؟

1- سن 2- تاریخ خانوادگی (وراثت) 3- دما 4- چاقی و اضافه وزن 5- برخی از جانبه های جنسیتی 6- فیزیکی 7- سیگار کشیدن 8- مصرف الکل 9- مصرف زیاد نمک و چربی 10- استرس ذهنی 11- دیابت 12- پسوریازیس 13- بارداری

علائم افت فشار خون چگونه است؟

1- سرگیجه و یا سبکی سر 2- غش کردن 3- عدم تمرکز ذهنی 4- تاری دید 5- تهوع 6- پوست رنگ پریده، سرد و مرطوب 7- نفس نفس زدن 8- خستگی 9- افسردگی 10- تشنگی

آیا خون دماغ شدن از پرفشاری خون است یا دلیلی دیگر دارد؟

بیشترین علت خون دماغ شدن، دستکاری بینی است،‌ اما ممکن است علت دیگر آن پرفشاری خون باشد که باید درمان شود.

راهکارهای کنترل فشارخون بدون مصرف دارو چیست؟

راه‌های درمان شامل کاهش وزن، رژیم غذایی مناسب، کاهش نمک و ورزش است.

آیا همه غذاهای دریایی خوب هستند؟

خیر. برخی از سخت‌پوستان مانند میگو ، کلسترول بالایی دارند. همین‌طور برخی محصولات دریایی مانند شمشیر ماهی و تن می‌توانند حاوی بالاترین سطح سموم صنعتی باشند. پس نباید آنها را بیش از سه بار در هفته بخورید

من وزنم بالا است و زیاد عرق می کنم. چرا؟

عرق کردن یکی از روش‌هایی است که بدن از عهده اضافه وزن شما برمی‌آید. پس به کم کردن وزن کمک می‌کند. اما عملکرد تیروئید شما نیز باید بررسی شود. تیروئید پرکار سبب تعریق زیاد می‌شود اما این مسئله قابل درمان است.

آیا چیدن علف‌های هرز نوعی ورزش به شمار می‌آید؟

بله به شرطی که زیاد کمرتان را خم نکنید و به شکمتان فشار بیاورید. کمربندهای لاستیکی را از فروشگاه‌های لوازم ورزشی خریداری کنید و آن را هنگام کار روی تی‌شرت خود بپوشید، چون برای این کار بسیار مفید است.

صدای تق تقی که در مفصل ران، بازو یا زانو هنگام کشیدن عضلات یا ورزش شنیده می‌شود چیست؟

وقتی مفاصل‌تان را می‌کشید، فضای خالی‌ای ایجاد می‌شود که به طور تحت‌اللفظی گاز را از مایع درون مفصل بیرون می‌آورد و اینكه این گاز می‌ترکد ایجاد صدا می‌كند. در كل مسئله مهمی نیست.

بهترین مولتی ویتامین برای آقایان زیر 60 سال چیست؟

روزی یک عدد مولتی ویتامین تركیبی با ویتامین D و كلسیم

زانوهایم آنقدر بی رمق هستند که نمی‌توانم آهسته هم بدوم. چه راه‌حل‌هایی پیشنهاد می‌کنید؟

دوچرخه سواری و شنا هم انرژی زیادی دارند و هم فشار کمی دارند.

تفاوت بین (آسپرین، تاینولول، ایبوپروفن، آسپرین) چیست و چه موقع باید از هر یک استفاده کنم؟

تاینولول (استامینوفن) برای کاهش تب مفیدتر است تا درد. وقتی درجه حرارت بالا می‌رود از آن استفاده کنید. برای درد بدون تب، یکی از بقیه قرص‌ها را استفاده کنید. هرگز بیش از یک نوع از آنها را باهم استفاده نکنید.

آیا آزمایشات پزشکی بایستی صبح انجام شوند؟

خیر.برخی آزمایشات مانند کورتیزول و ACTH بایستی صبح انجام شوند.برخی مانند آهن بهتر است صبح باشد.در سایر موارد در صورتیکه سایر شرایط رعایت شوند،در هر ساعتی می توانند انجام شوند.

ناشتایی یعنی چه و شامل چه موادی می شود؟

ناشتایی یعنی عدم استفاده از مواد غذایی بمدت مشخص که معمولا دوازده تا چهارده ساعت است .مصرف آب اشکالی ندارد و حتی مفید هم هست.

کافئین باعث فعالیت روده بزرگ می شود؟

قهوه یکی از بهترین منابع کافئین بر روی زمین است. کافئین یک محرک طبیعی است، که به هوشیاری شما کمک می کند. یک فنجان قهوه دم کرده حاوی ۹۵ میلی گرم کافئین است. اگرچه کافئین یک تقویت کننده بزرگ انرژی است، اما از طرفی باعث تحریک شدن روده بزرگ و فشار برای تخلیه مدفوع می شود. مطالعات زیادی نشان داده است که کافئین باعث تحریک و فعال سازی ماهیچه های روده و انقباض در روده بزرگ می شود. انقباضات روده بزرگ محتویات داخل روده را به سمت راست روده، که بخش نهایی دستگاه گوارش است هدایت می کند. تحقیقات نشان داده است که مصرف کافئین، روده بزرگ را ۶۰ درصد بیشتر از زمان که آب می نوشید و ۲۳ درصد نسبت به زمانی که قهوه بدون کافئین مصرف می کنید، فعال تر می کند. با این حال، مصرف قهوه بدون کافئین (decaf coffee) نیر باعث تحریک روده بزرگ برای دفع می شود که نشان می‌دهد علاوه بر کافئین عوامل دیگری نیز دخالت دارند.

حمام نمک چیست؟

حمام نمک یکی از روش های ساده و ارزان برای درمان بیماری های ذهنی و فیزیکی می باشد. نمکی که در حمام استفاده می شود کاملا از منیزیم سولفور یا نمک دریا تهیه شده اند، به راحتی در آب گرم حل می شود و برای از بین بردن استرس و دردها مفید است. اکثر افراد از حمام نمک برای افزایش آرامش استفاده می کنند اما حمام نمک برای سلامتی بدن مزایای نیز دارد از جمله: - از بین بردن درد ماهیچه ها و عضلات - کمک به سفتی مفاصل - آرتروز - مشکلات و دردهای دوره ای - سردرد - استرس و اضطراب - بیماری های پوستی از جمله اگزما - خشکی و خارش پوست

چرا به اتفاقات بد گذشته زیاد فکر میکنیم؟

مغز انسان علاقه عجیبی به یادآوری اتفاقات بد دارد! شاید عجیب باشد معمولا اتفاقات و احساسات بد را بیشتر و بهتر به یاد می آوریم این یک ویژگی تکاملی بوده که از اجداد ما به ارث رسیده تا از موقعیت هایی که می‌توانند دوباره مشکل ساز یا ناراحت کننده باشند سریع تر و بهتر دوری کنیم. (برای مثال گم کردن ۵۰ تومن دردناکتر است تا خوشحالی پیدا همان مقدار پول)

شستشودهنده‌های طبیعی کلیه کدام هستند؟

- آب زغال‌اخته می‌تواند دوای طبیعی خوبی برای کلیه‌ها باشد. ضمن اینکه عفونت ادراری را در بدن می‌کشد. - زردچوبه به دلیل داشتن کورکومین ضدالتهاب بوده و برای کلیه و نابودی سنگ‌های کلیه مفید است. - سیب پر از فیبر بوده و سم را جذب می‌کند.

چه علائمی نشان دهنده ترکیدن آپاندیس است؟

- معده درد بیشتر از همیشه - حالت تهوع، استفراغ و بی‌اشتهایی - تکرر بیش‌ از حد ادرار - تب و لرز و گیج بودن

نگهداری و نوشیدن آب در لیوان مسی مفید است؟

نگهداری و نوشیدن آب در لیوان مسی از بدن در مقابل کمخونی محافظت میکند، به سلامت قلب کمک کرده، از پیری زودرس جلوگیری میکند و موجب دفع گازها و رفع مشکل سوء هاضمه میشود

شب ها خوابم نمیبرد برای رفع این مشکل چیکار باید کرد؟

چند دانه بادام مصرف کنید، بادام منبع غنی از تریپتوفان یا همان هورمون خواب میباشد همچنین با از بین بردن فشار روی ماهیچه ها موجب خوابی آسان میشود.

جایگزین طبیعی برای نمک وجود دارد؟

ترخون خشک را نرم بساييد و جای نمک در غذا بريزيد هم طعم نمک را احساس ميكنيد هم فشار خون را تنظيم ميكند و هم چاقي ايجاد شده در اثر تجمع آب دربافتهاي بدن را بر طرف ميسازد

آیا بعد از میوه، خوردن آب جایز است؟

بعد از میوه آب ننوشید چون میوه خام است و برای هضم نیاز به صفرا دارد وقتی آب می خورید صفرای موجود در تن را از بین می برید بنابر این ابزار هضم مختل می شود و مشکلات جدی در گوارش و سلامتی در پی خواهد داشت.

چگونه متوجه کمبود آهن شویم ؟

- دچار زردی چشم می‌شود - پوست دچار رنگ‌پریدگی و زردرنگ می‌شود - فرد دچار کمبود نفس می‌شود - عضلات ضعیف می‌شود - تغییر رنگ مدفوع

دلایل گرفتگی ماهیچه ها چیست؟

گرفتگي ماهيچه ها معمولا پس از انجام ورزش یا استفاده بیش از حد از ماهیچه شکل می گیرند. کمبود آب بدن ، کمبود مواد معدنی و كمبود ویتامین ها می توانند از دلایل گرفتگی های ماهیچه ای باشند!

برای تقویت عصب مغز چه چیزی خوبه که بخوریم؟

جهت تقویت عصب مغز، حتما از گیاهان دارویی آویشن ،اسطوخودوس، اکلیل کوهی، انجیر، بادام، جین سینگ، جینکو، چغندر، خردل، زعفران، سعد کوفی و سیر استفاده کنید

چیکار کنیم که در هنگام ورزش کردن نفس کم نیاوریم؟

فقط با تمرین این اتفاق ممکن می باشد مثال: برای دویدن اول با نرمش بدن را باید گرم کرد وسپس آرام آرام با سرعت کم شروع به دویدن کنیم نفس های عمیق از بینی بکشید و از دهان خارج کنید مرتب این کار تکرار شود...به مرور زمان شاهد بهبود در تنفس خود خواهید بود.

خطر بیماری قلبی در چه افرادی بالاتر است؟

■ افرادی که دیابت دارند ■ افراد چاق ■ افرادی که وعده غذایی حجیم می خورند(حتی اگر چاق نباشند) ■ افرادی که استرس دارند ■ افرادی که شغل پر خطر دارند

آیا مصرف همزمان مسکن و داروهای آرام بخش خطرناک است؟

مصرف همزمان مسکن و داروهای آرام بخش مرگبار است. محققان می گویند مصرف همزمان این 2 نوع دارو موجب اوردوز و در نتیجه مرگ می شود. - فاصله بین مصرف حداقل باید 10 ساعت باشد.

بهترین زمان مصرف شیر چه وقت است؟

مدت زمان جذب وهضم شیر حدود 3 تا 4ساعت است به همین دلیل بهترین زمان مصرف شیر قبل ازخواب است تا در طول خواب، بدن با جذب آن نیاز پروتئینی خود راتامین کند.

عمر وسایلی که توی حمام نگهداری میشن چقدره؟

- لیف 6 ماه - اسفنج 2 ماه - حوله 2-1 سال - مسواک 3 ماه *گذاشتن لیف را در حمام تاریک مساوی است با ایجاد بیماری های قارچی و عفونی در پوست

برای صرع چه دستور غذایی می دهید ؟

دستور غذایی در بیماران صرعی دستور ویژه­ ای است تحت عنوان رژیم کتوژنیک که در این رژیم به طور کلی درصد چربی­ های مصرفی بیشتر از کربوهیدرات است و به خاطر این نوع رژیم و مصرف داروهای ضد صرع باید یک سری مکمل­ ها مانند ویتامین دی، کلسیم، آهن، اسید فولیک را دریافت کنند.

آیا استفاده از مایکروویو برای سلامتی مضر است؟

مایکروویو با پرتو ۲.۴۵ گیگاهرتز کار می‌کند که این سطح پرتو به اندازه سطح پرتویی است که از تلفن هوشمند و یا تلویزیون ساطع می‌شود. این پرتو آسیب کم و یا هیچ آسیبی ایجاد نمی‌کند. به علاوه این مایکروویو به شیوه‌ای ساخته می‌شود که پرتو نتواند از آن خارج شود. جالب اینجاست که تحقیقات نشان داده‌اند که ویتامین‌ها و مواد معدنی خوراکی‌ها زمانی که مواد غذایی در مایکروویو گرم می‌شوند بهتر حفظ می‌شود. این موضوع به این دلیل است که گرم کردن غذا در مایکروویو نسبت به گرم کردن غذا بر روی گاز یا فر مدت زمان بسیار کمتری طول می‌کشد.

چه مدت یک بار باید بالشها رو عوض کنیم؟

بالش ها هم تاریخ انقضا دارند و بعد از 2 سال باید عوض شوند. پس از این مدت مکان امنی برای کنه های گرد و غبار و رشد حشرات شده و با دفرمه شدن موجب بروز درد در ناحیه گردن می شوند.

چایی بهتر است یا قهوه؟

چای تنها به یک دلیل به قهوه برتری دارد که آن وجود آنتی اکسیدان ها و پلی فنول های فراوان در چای است. تحقیقات نشان داده کسانی که هر دو نوشیدنی چای و قهوه را به صورت روزانه مصرف می کنند، در مقایسه با کسانی که فقط قهوه می نوشند، خطر مرگ در آن ها کمتر است.

افرادی که به دیسک کمر مبتلا هستند چرا باید از بی حرکتی اجتناب کنند؟

مسئله ای که وجود دارد این است، فردی که 10 سال پیش MRI انجام داده و پزشک گفته بیرون زدگی دیسک در مهره ها مشاهده شده اما هنوز این فرد از حرکت کردن ترس دارد و ورزش هم انجام نمی دهد چرا که به اشتباه فکر می کند ورزش کردن ممکن است باعث پاره شدن و بیرون زدگی دیسک شود. در صورتی که اینطور نیست برای اینکه سیستم طبیعی بدن ما خودش را در مسیر درست نگه دارد، حرکت لازم است. یک مثال: در طبیعت هم وقتی مشاهده می کنیم و می بینیم یک حیوان مثل آهو (که آناتومی آنها با آناتومی انسان ها تقریبا شبیه است) وقتی زخمی می شود یا پیچ خوردگی پا پیدا می کند دیده نمی شود که بشیند و استراحت کند بلکه با همون آسیب سعی می کند لنگ لنگان حرکت کند و بعد از یک مدت دیده می شود که مشکلش حل شده و می تواند به روال عادی خود برگردد، بدن ما هم دقیقا همین حکم را دارد.

برای درمان کمر درد در دوران بارداری باید چه راهی را پیشنهاد می دهید؟

یکی از کارهایی که می توان انجام داد یک سری تمرینات تقویتی است. همچنین استفاده از کمربند بارداری هم توصیه می شود چرا که مرکز ثقل را کنترل کرده و کمتر به انقباض عضلات نیاز می شود، اما مهم ترین مسئله این است که شش هفته بعد از بارداری هر خانم باید برنامه های توانبخشی را آغاز کند تا بتواند مجدد به شرایط جسمانی 9 ماه قبل از بارداری برسد. تاکید می کنم حتما بانوان باید ورزش انجام دهند تا عضلات شکم که از هم باز شده اند را مجدد به هم نزدیک کنند تا عضلات به حالت اول بازگردند. همچنین ریتم لگن که برهم ریخته است و به جلو چرخش پیدا کرده، بازگردانده شود. به علاوه عضلاتی که کوتاه شده اند باید کشیده و باز شوند و عضلاتی که ضعیف شده اند باید انقباض و تمرین داده شوند تا به حالت قبل خود برگردند. به همین دلیل نیاز است این دسته از افراد بین 10 تا 12 جلسه توانبخشی فعال داشته باشند.

آيا گياه بومادران ـ آن طور كه معروف مي باشد ـ خواص دارويي دارد ؟

گياه بومادران خواص ضد تب ، معرق ، قابض ، مدر ، ضد عفوني كنندة مجاري ادراري و كاهش دهنده پر فشاري خون را دارد. اين گياه يكي از بهترين معرق هاست ( از طريق تعريق به پوست كمك مي كند تا تتوكسين ها را دفع كند ) و نيز داروي مطمئن و مشخصي براي دفع تب از بدن است. بومادران باعث گشادي عروق خوني شده ، در نتيجه فشار خون را كاهش مي دهد. اين گياه در ناراحتي هاي گوارشي ، اسهال ، نفخ و دلپيچه هم قابل استفاده است. بومادران در عفونت هايي مثل سيستيت ، به خاطر خواص ضد عفوني كنندگي مجاري ادراري هم كاربرد دارد.همچنين مي تواند موجب بهبود زخم ها شود زيرا كه در استعمال روي زخم ، خونريزي را متوقف مي كند. بومادران باعث تحريك ترشحات صفراوي مي شود ، پس مي تواند به عنوان يك اشتهاآور معطر در كم اشتهايي مصرف شود. احتياط ـ بومادران مي تواند در افراد حساس باعث درماتيت تماسي شود. بنابراين اگر پس از مصرف ،خارش يا التهاب همراه با تشكيل تاول رخ داد ، مصرف آن بايد فورا متوقف شود. بومادران را نبايد در دوران بارداري استفاده كرد ، زيرا كه به عنوان مسقط جنين هم شهرت دارد. از مصرف دوزهاي بالاي آن بايد خودداري كرد زيرا ممكن است با درمان هاي ضد انعقادي و نيز درمان هاي پرفشاري خون و كم فشاري خون تداخل نمايد.

خواص گیاه ختمی در طب گیاهی چیست؟

گياه ختمي خواص خلط آور ، نرم كننده ، تسكين دهنده ، مدر و درمان كنندة زخم ها را دارد. از آن عمدتا به عنوان ضد سرفه ( خلط آورو ملين گلو ) در سرفه هاي تحريكي و التهاب احتقاني گلو و دهان استفاده مي شود. در التهاب غشاهاي مخاطي دستگاه گوارش هم مي توان از اين گياه استفاده كرد. ختمي براي هر گونه آسيب غشاهاي مخاطي در هر نقطة بدن ، مفيد و آرام بخش و مسكن است. احتياط ـ در تجويز هم زمان ساير داروها با ختمي ، جذب آن داروها ممكن است به تاخير افتد. ختمي ممكن است با درمان هاي هيپرگليسمي رايج نيز تداخل نمايد. مقدار مصرف ـ 2 تا 5 گرم گياه خشك يا عصاره گيري بدون دخالت گرما ، سه بار در روز ـ شربت ختمي : ml 10 ـ 2 ، سه بار در روز.

داروهاي ضد انعقادي با كدام فرآورده هاي گياهي تداخل دارند ؟

اين سوال به طور مكرر مطرح مي شود كه كداميك از فرآورده هاي گياهي مي توانند با داروهاي ضد انعقادي ( مانند هپارين يا وارفارين ) يا داروهاي ضد پلاكتي ( مانند دي پيريدامول ، آسپرين يا تيكلوپيدين ) تجويز شوند ؟ از آنجايي كه تحقيقات محدودي در اين زمينه وجود دارد ، جواب مشخص و واضحي به اين سوال ،معمولا داده نشده است. مي دانيم كه گياهان زير حاوي كومارين ها يا ساليسيلات هاي طبيعي اند و يا از هز راه ممكن ، انعقاد پلاكتي را مهار مي كنند : يونجه ، شبدر ، بايونه ، آنژليك ، انيس ، آرنيكا ، فلفل قرمز ، شنبليله ، شاه بلوط هندي ، شيرين بيان ، ختمي ، گزنه ، جعفري ،گل ساعتي ، ميخك ، جين سنگ ، بيد ، هسته انگور ، سير ، زنجبيل و جينكگو(ژینگکو). هم چنين آويشن و سير حاوي مواد آنتي بيوتيكي اند كه ممكن است مهار كننده توانايي روده در سنتز ويتامين K باشند. آنتي بيوتيك هاي رايج نيز همان اثر را نشان مي دهند و اثر طولاني كنندگي زمان خونروي آن ها ، معلوم شده است. به خاطر آن كه برخي گياهان اثر ضد انعقادي دارند ، مصرف هم زمان آن ها با داروهاي مذكور ، تا زماني كه ادله محكم تري به دست نيامده ، توصيه نمي شود.

از گل ساعتی چه استفاده های دارویی میتوان داشت؟

گل ساعتي اثرات ضد اسپاسم ، خواب آور و آرام بخش دارد. از اين گياه مي توان براي درمان بي خوابي استفاده كرد و معمولا خواب آرام و راحتي ايجاد كرده و بدون آن كه اثر خماري باقي بگذارد. از گل ساعتي در هنگامي كه به يك ضد اسپاسم نياز است هم مي توان استفاده كرد ، مانند بيماري پاركينسون ، صرع ، هيستري و ناراحتي هاي تنفسي ( آسم ).اين گياه مي تواند در درمان دردهاي عصبي مانند نورالژي و در عفونت هاي ويروسي اعصاب هم موثر باشد. گل ساعتي را مي توان به عنوان كمپرس در سوختگي ها و التهابات موضعي هم استفاده كرد. احتياط ـ در دوزهاي بالا ممكن است باعث Sedation و دپرسيون CNS شود و نيز اثر درماني مهار كننده هاي MAO را تشديد نمايد. از مصرف فراوان گل ساعتي در بارداري و شيردهي بايد اجتناب كرد.

چاي سبز چيست و چه كاربردي دارد ؟

خود چاي معمولي به عنوان محرك ، مدر و مسكن سردرد شناخته شده است. چاي سبز حاوي دو ماده اساسي است : كافئين و تانن. چاي سبز خاصيت محافظت در مقابل مواد شيميايي (Chemoprotective ) دارد ( احتمالا ناشي از اجزاي تانني اش ) كه مثلا مي تواند تشكيل انحراف كروموزومي تجربي را در سلول هاي مغز استخوان حيوانات متوقف نمايد. كاهش ريسك رشد و پيشرفت پوليپ هاي آدنوماتوي سيگموئيد قولون ، با مصرف فزآينده چاي سبز مرتبط است. در ارتباط با مصرف چاي سبز ، كاهش در كلسترول تام ( ولي نه در تري گليسريد و يا در كلسترول HDL ) هم ديده مي شود. ارزيابي طول عمر 3300 زن ژاپني كه چاي سبز مصرف مي كرده اند ، پيشنهاد مي كند كه اين امر در طول عمر آن ها دخالت داشته و چاي سبز نوعي حفاظت در مقابل بيماري هاي كشنده است. احتياط ـ محققان پيشنهاد مي كنند كه زنان باردار يا آن هايي كه قصد باردار شدن دارند ، از فرآورده هاي كافئين دار اجتناب كنند. با اين حال مطالعات انساني در مورد مقدار مصرف كافئين ، نتايج متناقضي را نشان داده است. بيشتر مطالعات اخير ، نتوانسته اثرات جانبي روي جنين را نشان دهد.

آيا گياهاني وجود دارند كه مانند برخي از داورهاي موجود ، احتمالا باعث حساسيت به نور خورشيد شوند ؟

گياه معروف علف چاي ، ممكن است منجر به حساسيت نوري شود ، به طوري كه مجاورت كوتاهي با نور خورشيد ، باعث آفتاب سوختگي ، راش ، تورم و رنگي شدن پوست مي گردد. با آن كه اين اتفاق نادر است ، ولي بهتر است به بيماران توصيه شود كه در ماه هاي آفتابي و در تابستان ، خود را بيشتر بپوشاند. ساير گياهان با پتانسيل اثر حساسيت به نور عبارتند از : داب ، دانه كرفس و آنژليك. به بيمار بايد توصيه كرد كه مجاورت كوتاهي با نور خورشيد ، باعث ايجاد برخي از علايم فوق مي شوند كه اين ها ممكن است عوارض جانبي غير معمول باشند. در اين صورت بيماران بايد خود را بيشتر بپوشانند ، از مواد محافظ ضد آفتاب استفاده كنند و تا ممكن است در سايه قرار گيرند.

آیا در طب سنتی راه درمانی برای صرع هست؟

علت بیماری صرع غلبه شدید بلغم در قلب است. برای بهبود این بیماری دمنوش های بادرنجبویه، بهارنارنج، گل گاو زبان و هلیله سیاه توصیه شده است البته رژیم آلو و انجیر نیز موثر است ولی باید شخص تحت نظر پزشک باشد.

برای رقیق شدن خون چه کنیم؟

برای رقیق کردن خون می توانیم که از تصفیه کننده های خون مانند آلبالو، زغال اخته، شاتوت، زرشک و ... استفاده کنیم.اگر کسانی مشکل اذیت شدن معده را دارند این مواد را با عسل میل کنند. شربت سکنجبین با عرق نعنا یا دمنوش نعنا نیز خون را صاف می کند. کسانی که می خواهند خونشان رقیق و صاف شود، می توانند بین ده تا پانزده دانه عناب را سوراخ کنند، و سپس دم کنند و عصاره آن را بگیرند، سپس آن را در آبمیوه گیری با رنده کاهو میکس کنند و روزی یک تا دو لیوان از آن میل نمایند. این نوشیدنی باعث باز شدن رو، درمان کبد چرب، صاف کردن خون، جوشش خون و فشار خون عالی است و بهتر است که ناشتا مصرف شود.

برای کسانی که شب ها مجبورند کار کنند و چه توصیه ای دارید؟

کسانی که مجبور هستند شب ها بیدار بمانند باید تدابیری استفاده کنند که سردی و رطوبت مغزشان کم شود. مثلا استفاده از قهوه باعث خشک شدن مغز و کم شدن رطوبت و سردی می شود. خوردن هل و چوب دارچین نیز نشاط بخش و کاهنده سرما و رطوبت مغز هستند. مصرف مقدار کم بهار نارنج انسان را خواب آلود و مصرف زیاد آن باعث بی خوابی می شود.

داغ شدن کف پاها چرا اتفاق می افتد؟

داغ شدن کف پاها می تواند به علت ازدیاد اخلاط زائد و سوخته باشد. ممکن است این اخلاط، عوره، چربی، قند و ... باشند. گاهی هم ممکن است که به علت خشم و عصبانیت، سوخت و ساز بدن بالا برود و کبد بیشتر کار کند، این موضوع هم می تواند باعث داغ شدن کف پا ها شود. دمنوش عناب و کاهو، می تواند برای رفع مسئله موثر باشد. خوردن کاسنی تره و خاکشیر، آبمیوه هایی مانند آب آلبالو، آب انار و آب زرشک نیز چاره ای دیگر برای این مشکل هستند.

خون دادن برای چه کسانی مضر است؟

کسانی که کیفیت خونشان بد می شود، یا این که می خواهند خون خیلی کمی از آن ها گرفته شود، بهتر است به جای اهدای خون ابتدا به سراغ حجامت و راه های دیگر طب سنتی بروند تا کیفیت خونشان بالا برود. کسانی که خون پاک و سالمی دارند حتما بهتر است که خون بدهند تا کیفیت خونشان همچنان خوب بماند و در عین حال به افراد دیگری نیز کمک کرده باشند.

برای پاکسازی چربی ماسک ها و لوازم آرایشی از روی صورت چه کنیم؟

ابتدا باید گفت، بهتر است پیش از این که پاکسازی سیستمیک بدن انجام شود، از ماسک استفاده نکنیم زیرا تنها پاک کردن صورت مسئله است. اگرمی خواهید پوست سالمی داشته باشید، بهتر است ابتدا از پاکسازی بدن شروع کنید. برای این کار می توانید از شربت عسل، لیموترش و خاکشیر استفاده کنید، خاکشیر حتی به تنهایی رطوبت مناسبی به بدن می دهد. ساده ترین ماسکی که می توانیم استفاده کنیم، ماسک عسل و لیمو ترش است که کیفیت پوست را بالا می برد. همچنین می توانیم از روغن کره گاوی، مقداری عسل و پودر تخم خربزه هم به مدت چهارده روز برای پاکسازی پوست صورت استفاده کنیم.

برای از بین بردن جوش های صورت چه کنیم؟

قرار دادن مخلوط روغن کره گاوی محلی با کمی عسل، لیمو ترش و مقدار کمی آرد یا پودر تخم خربزه روی صورت قرار بدهند.

در طب سنتی شاه میوه ها کدام است؟

انگور آنقدر قوی است که در حد غذای کامل در همه جای دنیا تعریف می شود. انگور در طب اسلامی شاه میوه است. به عنوان یک روش درمانی به مادری که شیر ندارد می گویند انگور بخورد همچنین آب انگور را بگیرد و صاف کرده داخل شیشه بریزد تا بچه بخورد. در غیر فصل انگور از شیره انگور استفاده کنید. خیلی از شیرها به گرد انگور هم نمیرسد.

کامپوزیت چه مدت ماندگاری دارد؟

اگر درمان کامپوزیت با رعایت اصول علمی و توسط دندانپزشک ماهر انجام شود زمانی برای از دست رفتن آنها در نظر گرفته نشده و به عبارتی یک درمان دائمی است، اما این درمان به عنوان سایر درمان های دندانپزشکی نیازمند مراقبت بهداشت دهان و دندان و مراقبت هستند. در صورتی که نکات بهداشتی رعایت شود درمان های دائمی هستند. اگر اصول علمی در مراحل انجام درمان کامپوزیت رعایت نشود می تواند آسیب های جدی به بافت لثه اطراف دندان و نیز دندان های مجاور وارد کرده و عامل عفونت و خونریزی لثه شود. پس انجام درمان کامپوزیت ونیر توسطـ دندانپزشک ماهر و با تجربه بسیار مهم و اساسی است.

در صورت نیفتادن دندان شیری به صورت طبیعی چه باید کرد؟

خوشبختانه این مشکل اغلب خود برطرف می شود. اگر دندان دائمی از لثه بیرون بزند در حالی که هنوز هم دندان شیری در دهان مانده است، معمولا دندانپزشک وضعیت دندان ها را بررسی می کند تا میزان لق بودن دندان شیری را مشاهده کند، همچنین ریشه دندان شیری را بررسی می کند تا ببیند چقدر حل شد ه و از بین رفته است و چه مقدار هنوز در دهان کودک وجود دارد. گاهی اوقات رادیوگرافی به این موضوع کمک می کند تا ببینیم چه مقدار از ریشه دندان شیری در استخوان باقی مانده است. هنگامی که تمام جوانب ارزیابی شد می توانیم اجازه دهیم که دندان شیری خودش بیفتد، گاهی هم دندانپزشک اقدام به کشیدن دندان شیری کند.

دندان شیری هم عصب کشی می شود؟

بله، برای دندان شیری هم اگر نیاز باشد درمان ریشه صورت می گیرد، ولی نحوه درمان ریشه دندان شیری با دندان دائمی از نظر تکنیکی کمی متفاوت است. در مواردی درمان دندان های شیری به پالم تاجی محدود می شود و در مواردی شامل درمان کل ریشه دندان می شود که در این صورت امکان دارد عفونت خیلی زیاد بوده باشد که حتی از سوراخ انتهای ریشه خارج شده و به لثه و استخوان اطراف دندان رسیده باشد و باعث آبسه و تورم لثه یا حتی صورت کودک شده باشد که در آن صورت دندانپزشک باید زود تشخیص دهد و دندان شیری را تا زمانی که وجود دارد باید عصب کشی کند، درمان ریشه انجام شود و از آن نگهداری شود، نباید به همان شکل در دهان کودک باقی بماند. کشیدن دندان شیری که دچار عفونت و پوسیدگی شده است می تواند به وضعیت ترتیب و نظم دندان های دائمی که در آینده رویش پیدا می کنند تاثیر می گذارد و باعث شود به صورت کج رویش پیدا کنند. کشیدن زودهنگام دندان شیری به صرف اینکه شیری هستند و قرار است بیفتند اصلا کار درستی نیست. ممکن است در غذا خوردن و صحبت کردن کودک تاثیر منفی داشته باشد.

معایب کامپوزیت دندان چیست؟

در مقایسه با لامینت­ های سرامیکی می­ توان گفت احتمال تغییر رنگ کامپوزیت دندان بیشتر و داشتن شکست نوری بسیار متفاوت­ تر از مینای دندان از معایب لامینت­ های کامپوزیتی است.

ضخامت لامینت چقدر است؟

نازکی لامینت را می توان به پوست تخم مرغ یا به لنزی بسیار نازک تشبیه کرد که در عین ظرافت باعث حفظ مینا و عملکرد دندان می­ شود. همانند لنزی که برای بیمار استفاده کاربردی فراوانی دارد و در عین حال از چشم و قرنیه بیمار نیز محافظت می­ کند.

زمان مناسب برای عوض کردن مسواک چه زمانی است؟

به گفته متخصصان، تعویض مسواک یا تعویض سر مسواک (در صورتی که از مسواک برقی استفاده می کنید) به طور متوسط هر ۳ ماه یکبار صورت گیرد. البته این مدت زمان بیشتر از اینکه به خود مسواک بستگی داشته باشد به دارنده مسواک مربوط می شود. اگر شما دستان سنگینی داشته باشید برس مسواک ممکن است بسیار سریعتر از این زمان فرسوده شود. ■ چون مسواك محيط مناسبي براي رشد ميكروب‌ها، باكتري‌ها، ويروس‌ها و قارچ‌ها به شمار مي‌رود، دقت كنيد كه بعد از هر سرماخوردگي، گلودرد و عفونت، افتادن در محيط‌هاي آلوده يا استفاده توسط افراد ديگر، مسواك خود را تعويض كنيد. نکته: مهم نيست از مسواك دستي و معمولي استفاده مي‌كنيد يا مسواك‌هاي برقي، چيزي كه حائز اهميت است تعويض بموقع آن است. نيازي به تقويم و زمان‌بندي ندارد.

بهترين نوع مسواك چه مسواکی است؟

بهترين نوع مسواك، مسواكي است كه در دهانتان كاملا احساس راحتي كرده و دندان‌هايتان را بخوبي تميز كند. مخروطي يا مستطيلي‌بودن سر مسواك و موج‌دار، صاف يا قوس‌داربودن ريشه‌هاي مسواك كاملا به شما بستگي دارد. هر نوعي را كه انتخاب مي‌كنيد، بايد با آن احساس راحتي كنيد و به آساني به تمام نقاط دهان شما دسترسي داشته باشد.

مزایای جراحی لثه با لیزر چیست؟

جراحی لثه با لیزر درد ندارد. هنگام کار با لیزر، خونریزی وجود ندارد. در بیش از ۹۰ درصد موارد نیاز به بی‌حسی نیست. به علت اینکه برش لثه نداریم، بنابراین نیازی هم به بخیه‌ی لثه نیست. تعداد جلسات لیزر با لثه کمتر از درمان قدیمی است.

چه علائمی نشان می دهد که دندان نیاز به عصب کشی دارد؟

علائمی نظیر درد خود به خودی، درد شبانگاهی، افزایش حساسیت به سرما یا گرما، حساس شدن به احساس درد حین جویدن، تغییر رنگ دندان، ورم کردن، خروج چرک از لثه و دردناک شدن غدد لنفاوی در ناحیه سر و گردن، نشان دهنده نیاز احتمالی دندان به درمان ریشه است. البته لازم است تاکید کنیم که گاهی دندان ها به دلیل وسعت تخریب و پوسیدگی علی رغم فقدان هرگونه علامتی، نیازمند درمان ریشه هستند.

بعد از درمان ریشه چه مراقبت هایی لازم است؟

بعد از درمان ریشه و قبل از پرکردن نهایی دندان نباید روی آن فشار بیاورید و با آن غذا بجوید، زیرا این دندان ها بسیار مستعد شکستن هستند. به غیر از این مورد فقط شما باید بهداشت دهان خوبی داشته باشید و مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و چکاپ های منظم را فراموش نکنید.

آیا پس از معالجه ریشه درد وجود دارد؟

معمولا به دنبال معالجه ریشه دندان، از چند ساعت تا چند روز به درجاتی ممکن است دندان، درد داشته باشد که با تجویز داروهای مسکن برطرف می‌شود و جای نگرانی ندارد و دندانی که معالجه ریشه دندان شده و هنوز درد دارد را نباید کشید. در این موارد بهتر است که از دهان شویه گرم استفاده کرد و از فشار آوردن بر روی دندان مزبور برای مدتی خودداری کرد.

آیا دندان بعد از معالجه ریشه تیره می شود؟

سابقا دندان هایی که درمان ریشه می‌شدند به مرور تیره تر می‌گشتند، ولی امروزه با پیشرفت های تکنیکی احتمال این تغییر رنگ ناچیز بوده و اگر اتفاق افتاد، نیز با استفاده از روش های سفید کردن و یا روکش های چینی و لامینت می‌ توان با آن مقابله کرد.

آیا صحیح است دندانی که معالجه ریشه شده، شکننده می‌ شود؟

دندانی که پالپ آن درگیر می‌شود، معمولا دارای پوسیدگی وسیع بوده که مقدار زیادی از مینا و عاج را از بین برده است و گاهی دندانپزشک ناچار می‌ شود که مقداری از نسج سالم دندان را نیز برای دسترسی به پالپ بتراشد که مجموعه این عوامل به علاوه خشک شدن دندان بر اثر از دست دادن تغذیه داخلی سبب می‌شود که دندان ضعیف و شکننده شود که جای نگرانی ندارد، چون که با ترمیم‌ های خاص و یا روکش کردن دندان می‌ توان بر این نقیص، چیره شد.

اگر درمان ریشه دندان شکست خورد، درمان بعدی چیست؟

اکثر دندان هایی که معالجه ریشه آنها با عدم موفقیت همراه شده را می‌توان با جراحی ‌های اندودونتیکس نجات داد. در مواردی که درمان معالجه ریشه دندان به شکست می‌ انجامد. هنوز می ‌توان دندان را نجات داد. در این موارد بعد از انجام بی ‌حسی، دندانپزشک بافت لثه را به آرامی کنار زده و بافت های آماسی انتهای ریشه را خارج کرده و یک پرکردگی نیز در ته ریشه جهت ممانعت از عود ضایعه قرار می گیرد.

عمل روت کانال چقدر درد دارد؟

عمل روت کانال به داشتن درد زیاد شهرت دارد اما در واقع اغلب افراد می‌گویند درد آن بیشتر از پر کردن ساده دندان نیست.

پس از عمل روت کانال چه انتظاری باید داشت؟

در نخستین روزهای پس از پایان یافتن عمل روت کانال، ممکن است دندان به علت التهاب طبیعی بافت ‌ها به خصوص اگر پیش از عمل دندان‌ درد یا عفونت وجود داشته باشد، حساسیت داشته باشد. این حساسیت یا ناراحتی معمولا با مسکن‌ های معمول مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن برطرف می‌شود. اغلب بیماران در روز بعد از عمل به فعالیت روزانه ‌شان باز می‌گردند، تا زمانی که عمل روت کانال کامل به پایان برسد، یعنی دندان به طور دائمی پر شود یا روکش دندانی کار گذاشته شود، بهتر است از جویدن با دندان در حال ترمیم خودداری کنید. با این کار از آلودگی دوباره درون دندان و همچنین ترک خوردن دندان شکننده پیش از بازسازی کامل آن جلوگیری می‌شود. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان ‌شویه ضدعفونی کننده به طور مرتب و ویزیت منظم دندان‌پزشکی را هم نباید فراموش کنید.

عمل روت کانال چقدر موفقیت‌آمیز است؟

عمل روت کانال میزان بالایی از موفقیت در حد بیش از 95 درصد دارد. بسیاری از دندان ‌هایی که روت کانال می ‌شوند برای تمام عمر دوام پیدا می‌ کنند. همچنین از آنجایی که مرحله نهایی عمل روت کانال بازسازی دندان با پر کردن یا روکش گذاشتن است، کسی متوجه انجام روت کانال روی دندان نمی‌شود.

چرا دندانی را که قبلا درمان ریشه شده است، مجددا درمان ریشه می کنند؟

یک درمان ریشه مطلوب، درمانی است که کانال های ریشه به خوبی تمیز شده باشد و در رادیوگرافی سراسر طول ریشه تا انتها با مواد مخصوص پر شده باشد، ولی در مواردی کانال های ریشه تا انتها تمیز و پرنشده است که این حالت در اثر مشکلات مختلفی مثل مسدود و کج بودن کانال، شکست وسیله در کانال، یا اشکال در کار درمانگر قبلی است و در این موارد به دلیل رشد میکروب ها در قسمت کار نشده کانال، عفونت و ضایعه استخوانی ایجاد می شود و بیمار دیر یا زود با درد و آبسه دندانی مواجه می شود، بنابراین باید سعی شود با درمان مجدد ریشه قسمت های کارنشده، کانال کاملا درمان شود.

عمر دندان هایی که درمان ریشه شده اند، از دندان های طبیعی کمتر است؟

خیر، اکثر دندان های درمان ریشه شده طول عمری برابر دندان های طبیعی دارند. در موارد نادری بعد از درمان اولیه ریشه، علائم بیماری برطرف نمی شود و در د ادامه پیدا می کند، در چنین مواردی ممکن است درمان مجدد یا جراحی قطع انتهای ریشه لازم باشد.

هدف اصلی از درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ‌های ارتودنسی به منظور برقراری رابطه بین دندانی و فكی بهتر انجام می‌ گیرد. با این درمان‌ ها نه تنها به زیبایی بیشتر دست می ‌یابیم بلكه می ‌توانیم با رعایت بهداشت از پوسیدگی ‌های بیشتر كه براثر نامرتبی و روی هم قرارگرفتن برخی از دندان ‌ها یا فاصله بین دندانی جلوگیری كنیم. این روش با قرار گرفتن دندان‌ ها در محل خود و ایجاد روابط فكی صحیح، سبب تلفظ بهتر حروف و كلمات توسط بیمار و نهایتا حضور با اعتماد به نفس او در جامعه می‌ شود.

چه کسانی نیاز به انجام ارتودنسی دارند؟

به دلیل وجود درمان ‌های زیاد و نیز تنوع وضعیت ‌های مختلف دهانی و دندانی، برای اینكه متوجه شوید نیاز به انجام دادن ارتودنسی دارید یا نه باید به دندانپزشك مراجعه كنید. چون امكان درمان‌ های جایگزینی برای ارتودنسی وجود دارد. با معاینه دندانپزشك، او متوجه نیاز یا بی ‌نیازی به ارتودنسی می ‌شود. در بعضی مواقع می ‌توان در سنین بعد از رشد در صورت نامرتبی‌ های كم‌ از درمان ‌های لامینیت كه پوشش‌های استتار‌كننده نامرتبی‌ های دندانی است و روی سطح جلویی دندان ‌های قدامی چسبانده می ‌شوند، استفاده كرد.

ارتودنسی چگونه باعث رفع ایرادات فک و دندان ها می شود؟

دستگاه ‌های ارتودنسی با اعمال نیرو روی دندان‌ ها آنها را جا به جا می‌ كند. این نیرو با اطلاع كامل از میزان آنها و محاسبه با روش‌ های خاص درمانی انجام می‌ شود. پس از هر بار كشیدن سیم‌ ها كمی درد ایجاد می ‌شود كه معمولا بعد از چند روز از بین می‌ رود. نكته مهم آن است كه درمان ارتودنسی نیاز به نظم خاص و آماده ‌سازی دارد. حین ارتودنسی باید جرم‌گیری، ترمیم پوسیدگی، كشیدن دندان و آموزش بهداشت انجام شود تا پس از اتمام ارتودنسی دندان ‌ها در سالم ‌ترین شكل خود قرار داشته باشد.

مراحل انجام یک درمان ارتودنسی چیست؟

1- نصب براکت ها بر روی دندان ها برای شروع کار و قبل از نصب براکت ها متخصص ارتودنسی شما ابتدا دندان هایتان را پالیش و خشک می کند. 2- سپس اسید مخصوص را روی سطح دندان ها قرار می دهد که شرایط را برای نصب براکت ها آماده می کند. 3- در مواردی که کامپوزیت نوری برای چسباندن براکت ها به دندان مورد استفاده قرار گیرد نور پلاسما با شدت بالا به روی براکت ها تابانده می شوند و سپس سیم قوسی را از تمام براکت ها عبور می دهند 4- برای ایجاد فشار بر دندان ها، کش های کوچکی که ترکیب رنگی مختلفی دارد به دلخواه بیمار روی براکت های ارتودنسی قرار می دهند.

آیا مراحل انجام ارتودنسی با درد همراه است؟

– گذراندن این مراحل ممکن است کمی برای شما درد آور باشد. – این درد ممکن است تا یک هفته با شما بماند تا به تدریج از شدت آن کاسته شود. – شما می توانید با خوردن مسکن که معمولا استامینافون می باشد و یا هر مسکنی که دکترتان برایتان تجویز کرده از تحمل درد راحت شوید. بعضی افراد هم جویدن آدامس بدون قند را به خوردن مسکن ترجیح می دهند. آنها با این کار هم به تقویت حرکت دندان هایشان و هم کاهش درد ناشی از ارتودنسی کمک می کنند.

مراحل اولیه قبل از انجام عمل ارتودنسی چگونه است؟

ارتودنتیست شما پس از مشاهده رادیوگرافی های فک و صورت به شما خواهد گفت که شما باید جراحی فک انجام دهید یا نه. اگر مشکلات مرتبط با فک را در کودکان بتوان تنها با ارتودنسی دندان برطرف کرد و نتیجه مطلوب را به دست آورد دیگر نیازی به جراحی فک نیست. عمل جراحی فک در صورتی مورد استفاده قرار می گیرد که ارتودنسی به تنهایی پاسخ گوی مشکلات مرتبط با فک شما و یا فرزند شما نباشد. به هر حال در مرحل ارتودنسی اولیه شما باید از درمان ارتودنسی شروع کنید تا موقعیت دندان ها برای انجام جراحی فک مشخص شود. اصلاح روابط بین دندان های فک بالا و ارتباط آن با دندان های فک پایین به وسیله جراحی فک صورت می گیرد. بخشی از این اصلاح به وسیله ارتودنسی قبل از انجام عمل جراحی فک و بخش دیگری بعد از جراحی فک انجام می شود.

چگونه می توان از برگشت درمان ارتودنسی جلوگیری کرد؟

بلافاصله بعد از برداشتن براکت های ارتودنسی باید شرایط موجود دندان ها را حفظ کنیم و کارهایی برای تثبیت شرایط جدید ایجاد کنیم. به منظور تثبیت درمان ارتودنسی باید به مدت چند ماه از پلاک های ارتودنسی استفاده کنیم. این پلاک ها به صورت متحرک هستند و برای چند ماه استفاده از این پلاک ها برای ۲ الی ۳ شب در هفته توصیه می‌شود. این کار درمان ارتودنسی را برای مدت طولانی تر تضمین می‌کند.